Školska godina 2025./2026. – upisi učenika u srednju školu

Odluku koju srednju školu upisati nije lako donijeti – to je izbor koji može odrediti vašu neposrednu budućnost i utjecati na vaš profesionalni put. Zato je važno unaprijed se informirati o različitim vrstama programa, njihovim zahtjevima i uvjetima za upis te tako u skladu s vašim očekivanjima, željama i interesima donijeti odluku o odabiru srednje škole.

Omogućena je PRIJAVA U SUSTAV upisa u srednje škole! (NE BIRATE JOŠ ŠKOLE!)

Kandidati se prijavljuju u sustav upisa u srednje škole putem poveznice
https://srednje.e-upisi.hr/ sa svojom korisničkom oznakom oblika ime.prezime@skole.hr i pripadajućom lozinkom.
Kandidati se prijavljuju odabirom Prijava –> Prijava preko AAI

Nakon prijave molimo sve kandidate da u kartici “Moji podaci” provjere svoje osobne podatke. Ako ima neispravnih podataka potrebno se obratiti razredniku.

Također, od danas kandidati s teškoćama u razvoju mogu prijavljivati svoje programe u županijskim upravnim odjelima nadležnim za obrazovanje. Ako već niste, pribavite mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje HZZ-a i krenite na prijavu programa.

Ako kandidat ima namjeru upisati razredni odjel za sportaše, potrebno je iskazati interes za upis sportskih razrednih odjela. To je potrebno napraviti u kartici “Moji podaci” tako što unesete naziv sporta, klub i mjesto u kojem se klub nalazi. Iskaz interesa traje do 6. lipnja.

Kandidati izvan redovitog sustava obrazovanja se trebaju registrirati. Registracijom se dobivaju podaci za prijavu u sustav. Nakon toga, potrebno je dostaviti potrebne dokumente CARNET-u najkasnije do 18. lipnja.

Molimo sve kandidate i roditelje/skrbnike da pročitaju sljedeće dokumente u kojima je ukratko opisan proces upisa te u kojima su sadržane sve bitne informacije:
– Hodogram aktivnosti za redovite kandidate:
https://tinyurl.com/4xzajnn3
– Hodogram aktivnosti za kandidate s teškoćama u razvoju:
https://tinyurl.com/e7t32h58
– Hodogram aktivnosti za kandidate za upis u razredne odjele za sportaše i umjetničke programe:
https://tinyurl.com/tswen7cb
– Hodogram aktivnosti za izvanredne kandidate:
https://tinyurl.com/yxmf9vab
– Hodogram aktivnosti za izvanredne kandidate na engleskom jeziku:
https://tinyurl.com/ycyf3pc9
Također, sve zainteresirane kandidate, roditelje/skrbnike te nastavnike pozivamo da se pridruže Viber info-kanalu u kojemu će se objavljivati sve važne informacije i rokovi vezani uz prijave i upis u srednje škole.

Više informacija možete pronaći na https://srednje.e-upisi.hr/

Detaljno na web stranicama Narodnih novina

 

Mogućnosti dobivanja dodatnih bodova:

U nastavku Vam donosimo link:
https://skolski-sport.hr/potvrde/dodatni-bodovi-za-upis-u-srednju-skolu/?fbclid=IwY2xjawKjkeNleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBheVE0VmRaTU1zOHRDalNrAR4LMOMS2RjwRwJI_ltNXrpctlj4Q6u4q0zrTHeOMmZ0frznU70WGgeFOV28bg_aem_r1ef9wgZ0wm-8m2k-FL7fw 

na kojem možete pročitati kako do dodatnih bodova za upise u srednje škole, ako je dijete ostvarilo uspjeh na natjecanjima u organizaciji
Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Obavijest roditeljima i učenicima o prijavi kandidata s teškoćama u razvoju za upis u prvi razred srednje škole u školskoj godini 2025./2026.

U Republici Hrvatskoj postoje tri vrste srednjih škola

1. gimnazije (opća, jezična, klasična, prirodoslovno-matematička, prirodoslovna)
2. strukovne škole
3. umjetničke škole (glazbena, plesna, likovna).

KORISNO:

  • e – Usmjeravanje
  • Kalkulator bodova za upis u srednju školu
  • CISOK Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri
  • srednja.hr

= S R E D N J A    Š K O L A =

Strukovne škole
Obrazovanje u strukovnim školama traje od jedne do pet godina, a trajanje ovisi o vrsti obrazovnog programa, odnosno strukovnog kurikuluma za određeno zanimanje ili kvalifikacije. Po završetku strukovne škole moguće se uključiti na tržište rada ili, uz određene uvjete, nastaviti obrazovanje na srednjoškolskoj razini ili na visokim učilištima.

Strukovnim obrazovanjem stječu se znanja, vještine i kompetencije potrebne tržištu rada s ciljem priznavanja kvalifikacija koje također pružaju mogućnost napretka u budućem obrazovanju.

Učenici koji su završili obrazovni program u trajanju od tri, četiri ili pet godina stječu srednju razinu obrazovanja, a učenici koji su završili obrazovni program u trajanju do dvije godine stječu nižu razinu srednjeg obrazovanja.

Programi obrazovanja:

  • Programi četverogodišnjeg i petogodišnjeg trajanja obrazovanja
  • Programi trogodišnjeg trajanja obrazovanja
  • Programi do dvogodišnjeg trajanja obrazovanja za stjecanje niže razine srednjeg obrazovanja

 

Gimnazije

Gimnazije su četverogodišnje općeobrazovne škole koje učenici završavaju polaganjem državne mature.

U gimnazijskim obrazovnim programima učenici stječu kompetencije (znanja i vještine) iz općeg znanja, što predstavlja kvalitetnu osnovu za nastavak obrazovanja na visokoškolskim ustanovama.

Gimnazijski obrazovni program obogaćen je izbornom i fakultativnom nastavom te izvannastavnim aktivnostima koje škole nude sukladno svojim materijalnim i kadrovskim mogućnostima.
Postoji pet vrsta gimnazijskih obrazovnih programa koji se razlikuju u povećanom broju sati onih predmeta koji su karakteristični za pojedini program, a to su:

  • opća gimnazija;
  • jezična gimnazija;
  • klasična gimnazija;
  • prirodoslovno-matematička gimnazija;
  • prirodoslovna gimnazija;
  • strukovna gimnazija – eksperimentalni program.

U gimnazijama se, u pravilu, uče dva strana jezika te obvezno latinski jezik u I. i II. razredu.

 

= U Č E N I Č K I    D O M O V I =

Učenički domovi su odgojno-obrazovne ustanove u djelatnosti srednjeg školstva u kojima se u sklopu odgojno-obrazovnog programa za učenike osiguravaju primjereni boravak (smještaj i prehrana) tijekom pohađanja srednjoškolskog obrazovanja.

Učenički dom nije ustanova jednaka školi.

Učenički dom ima posebnu organizaciju i tehnologiju rada koja se ostvaruje različitim programima rada – temeljnim, posebnim i interesnim (izbornim). U programiranju rada polazi se od humanističko-razvojne paradigme te individualnih potreba i interesa učenika. Programi rada rezultat su suradničkih odnosa, uzajamnog uvažavanja i podržavanja, otvorene humanističke komunikacije i poštivanja osobnosti. Odgojno-obrazovni program u učeničkom domu potpora je i pomoć učeniku i roditelju u postizanju što kvalitetnijeg ukupnog razvoja i obrazovanja učenika, odnosno mladog čovjeka.

Program realiziraju nastavnici – odgajatelji te različiti stručnjaci kao što su pedagozi, psiholozi, zdravstveni djelatnici i drugi, koje po potrebi u svoj rad s učenicima uključuje učenički dom.

Skip to content